Záhradná chatka Viky - ako to začalo

07.02.2021

    Oslovil nás investor s požiadavkou na vybudovanie základov pod záhradnú chatku, ktorú plánuje objednať z internetu, jednalo sa o jednoduchú skladačku záhradného domčeka s hrúbkou steny 4 cm. Sú to záhradné chatky, ktoré v princípe svoj účel splnia, je tam jednoduchá a rýchla montáž. Pri našom rozhovore nám investor prezradil aj svoj plán využívať chatku celoročne, občas ju využiť ako hosťovský dom, nakoľko doma nemá už priestor na ubytovanie návštevy. V tomto momente sme sa zamysleli nad jeho plánmi, preto že pri hrúbke steny 4 cm je v chladných mesiacoch veľmi náročné udržať v chatke komfortnú teplotu na celoročné využívanie. 

  Začali sme riešiť možnosti dodatočného zateplenia celej chatky, no to by znamenalo dodatočné spevnenie konštrukcie, výmenu okien, dverí, izolovanie podlahy a mnoho ďalších detailov. Zhodli sme sa na tom, že jednoduchšie bude navrhnúť chatku podľa jeho predstáv, pri ktorej budeme od začiatku uvažovať ako o celoročne obývateľnom priestore.  

   Chatku sme navrhli postaviť na zemných skrutkách, nakoľko terén v záhrade je rovinatý s minimálnym spádom. Požiadavka od investora bola na malý funkčný interiér, v ktorom by mala byť rohová sedačka, malá kuchynská linka a posteľ, TV, krbové kachle. V podkroví by mal vzniknúť malý odkladací priestor a pred chatkou by mala vyniknúť malá zastrešená terasa. 

     Pustili sme sa teda do návrhu, pôdorys chatky sme navrhli 6,4 m x 5,6 m vrátane terasy, samotná obytná časť 6,4 m x 4,1 m. Strecha je sedlová s presahom 0,5 m po celom obvode, krytina je navrhnutá z plechu, nakoľko ju už má investor na prístrešku pre autá a chce, aby to bolo jednotné. Konštrukcia chatky je navrhnutá z KVH hranolov opláštených OSB doskami. Exteriér chatky si investor zvolil zo zrubového obkladu a do interiéru si vybral tatranský profil, celková hrúbka steny je 225 mm, izolácia je v hrúbke 200 mm. Rovnaká hrúbka izolácie je aj na strope, podlaha je izolovaná podlahovým polystyrénom v hrúbke 150 mm. 

    Vo videu nižšie pár obrázkov z prvej časti realizácie.

     Ak by ste mali aj vy záujem o podobnú chatku, prípadne máte svoj návrh a chcete realizáciu, tak nás neváhajte kontaktovať.