Rekonštrukcia záhradnej chatky časť 1.

05.12.2019

Tak ako to už býva, na začiatku bola len myšlienka trochu zväčšiť terasu pri záhradnej chatke. Začalo sa teda s úpravou terénu, násypom kameniva aby sa dosiahla rovina, nakoľko je chatka umiestnená vo svahovitom teréne. Po dokončení a zhutnení násypu sa realizovala úprava svahu kameňmi, výsadbou rastlín a stromčekov. Stará dlažba z terasy sa použila ako obrubník na oddelenie skalky od trávnika a zároveň na ukončenie budúcej terasy. 

Terasa naberala finálny tvar a vtedy prišla myšlienka zväčšenia prístrešku, veď predsa najviac času sa v ňom trávi počas horúcich letných dní, teda je potrebné sa schovať niekam do tieňa. Zároveň tak vznikne miesto na sedenie aj počas letných daždivých dní. Tak prišlo na rad plánovanie prístrešku. Prístrešok nabral na papieri reálnu podobu no vyvolal otázku, či by si aj 20 ročná záhradná chatka už nezaslúžila výmenu obkladu. Padlo teda definitívne rozhodnutie - chatka dostane novu fasádu a okná, tie už mali pár rokov najlepšie obdobie za sebou. 

Rekonštrukciu chatky sme sa rozhodli rozdeliť na dve etapy - exteriér a interiér. Interiér si predsa môžme nechať na zimu, vo vnútri je krb, ktorý chatku pekne vykúri a dá sa tam pracovať aj počas zimy. Chatku sme postupne zbavili všetkých starých líšt, lemoviek a ostatných starých dekoratívnych prvkov. Z dosiek sa vytvorila konštrukcia, ktorou sme zároveň vyrovnali všetky predchádzajúce nedostatky v rovnosti konštrukcie. Ako povrchovú úpravu sme zvolili zrubový obklad, ktorý dodal chatke nádych malého zrubu. Okna sme zvolili plastové, no z hnedého profilu, odtieň orech, no termín dodávky na okná bol 1 mesiac. 

Pustili sme sa do zhotovenia terasy. Na výber je nespočetné množstvo materiálov na úpravu povrchu, naša voľba padla na veľko formátovú zámkovú dlažbu hrúbky 6 cm. Po dokončení terasy sme sa pustili do stavby prístrešku. 

Na konštrukciu sme zvolili hranoly 150 x 150 mm, aby prístrešok nepôsobil ako postavený zo zápaliek. Všetky konštrukčné prvky prešli frézovaním hrán oblou frézou a brúsením, aby sa odstránili všetky stopy po rezaní dreva na píle. Následne sa ošetrili náterom. Po zmontovaní sme celú konštrukciu natreli druhou vrstvou. Na strechu sme použili škridlu. Postupne sme začali realizovať doplnkové konštrukcie v prístrešku, konštrukciu baru a pracovného pultu, lavice, stôl, svetelnú rampu nad barom. 

Ostali sme čakať na dodávku okien a tak sme sa pustili do realizácie plotu. Ale akú výplň zvoliť? pôvodná myšlienka bola lamelová oceľová výplň, no od tej sa upustilo veľmi rýchlo, stačilo vojsť do prístrešku, nasať atmosféru a vôňu dreva a bolo rozhodnuté, bude drevený. Zároveň plná drevená výplň pomohla vytvoriť zábranu proti vetru v prístrešku vzniklo závetrie. 

Konečne došiel rad aj na osvetlenie a elektroinštaláciu, veď najlepšie sa sedí večer, no po tme by to nebolo ono. Osvetlenie je rozdelené na dva okruhy, jeden s tlmeným svetlom a druhý so silným svetlom. Upravili sa aj rozvody pre audio. 

Dorazili okná a tak nič už nebránilo dokončiť práce v exteriéri podľa plánu. montážou okien sa ukončila prvá etapa rozsiahlej rekonštrukcie, ktorá začala ako malé zväčšenie terasy. Druhá etapa začne čoskoro. Nižšie si môžte pozrieť pár obrázkov z priebehu prác. 

Túžite aj vy po vlastnej záhradnej chatke, pergole, prístrešku? Kontaktujte ma a postavíme vám oddychovú zónu podľa vašich predstáv.