Rekonštrukcia záhradnej chatky časť 2.

15.12.2019

V exteriéri sme dokončili všetky práce a nadišiel čas pustiť sa do interiéru. V pláne bolo urobiť špalety na oknách, parapety, vymeniť pár poškodených dosiek, no to bol pôvodný plán. 

Po premeraní rovnosti pôvodnej konštrukcie a obkladu padlo rozhodnutie odstrániť všetky obklady, vyrovnať a vystužiť konštrukciu, zaizolovať steny minerálnou vatou a nainštalovať nový tatranský obklad. 

V prvej fáze sme demontovali všetky staré obklady, každý kúsok dreva bol kotvený minimálne na 2 ks klincov, no mali sme čo vyťahovať. Dosky sme sa snažili v maximálnej miere nepoškodiť, veď drevo sa dá ešte použiť. Odstrániť sa museli aj staré dvere, ktoré boli zabudované v konštrukcií, doplniť sme museli pár stojok a vystužiť všetky pôvodné stojky. Pred izoláciou sa musela zrealizovať ešte konštrukcia pod obklad, ktorá pomohla ešte stužiť konštrukciu chatky. Na izoláciu sme použili minerálnu vatu v hrúbke 100 mm, táto hrúbka nám postačovala, nakoľko pri rekonštrukcií exteriéru sme použili tiež 100 mm minerálnej vaty.

V druhej fáze sme realizovali postupne obklad stien tatranským profilom, ten celej chatke dodal nádych drevenice, obklad sme riešili bez náteru, chceli sme zachovať jeho prírodnú farbu. Dodatočne bude na jar obklad ošetrený olejom. Aby sme zachovali aj časť pôvodného obkladu tak sme ukončenie obkladu pod stropom lemovali odrezkami pôvodného obkladu. V tejto fáze mala rekonštrukcia interiéru už končiť, no pri pohľade na podlahu, ktorá bola pokrytá starým linoleom bolo takmer okamžite rozhodnuté o tretej fáze.

Tretia fáza na počiatku zahŕňala výmenu linolea v miestnosti s krbom, ale ako by to vyzeralo keby jedna miestnosť mala novú podlahu a v kuchynke by zostalo to staré linoleum. Výmena linolea v kuchyni by ale znamenala demontovať kuchynskú linku, ktorá bola domáca výroba na mieru a na pevno kotvená do podlahy a stien. Kuchynka padla za obeť rozhodnutiu, že bude nová podlaha a tak sme sa pustili do demontáže. Ďalej už nič nebránilo pokládke novej podlahy. Vzhľadom na malé rozmery chatky sme vybrali tmavý odtieň podlahy aby sme dosiahli optické zväčšenie miestnosti. Kuchynku bolo potrebné nahradiť novou a tak padla voľba na 3 ks 80 cm kuchynských skriniek. Stará pracovná doska sa už nedala použiť, tak ju nahradila nová a tiež aj nový drez osadený do pracovnej dosky. Spravilo sa pár drobných úprav, prestupy na káble a nová kuchynka stála na svojom mieste.

Štvrtou fázou rekonštrukcie bola stena, ktorá pred dvoma rokmi bola spevnená, vyrovnaná a zaizolovaná, no jej povrchová úprava nebola podľa našich predstáv. Z podlahy nám zostalo 2,5 balíka a tak sme sa rozhodli použiť ju na obklad steny. Pod konštrukciu sme doplnili ešte 5 cm izolácie. Farebným zladením podlahy a steny sa miestnosť ešte opticky zväčšila. 

Konečne hotovo, teda keby nešli vianoce tak by bolo. Vytiahli sme naše zásoby svetelných reťazí a išlo sa na to. Vonkajšie konštrukcie, lemy okolo okien, dverí a samozrejme nezabudnúť na strechu. No a posledný detail vianočný stromček, hlavný prvok vianočnej výzdoby.  

Pár obrázkov z priebehu prác si môžete pozrieť aj vo videu nižšie.   

Potrebuje aj vaša chata, chalupa, altánok rekonštrukciu? Kontaktujte ma a pomôžeme z rekonštrukciou.