Oddych v záhrade

19.12.2019

Najobľúbenejšie časti záhrady sú tie, ktoré slúžia ako oddychové zóny, najčastejšie sú to terasy, pergoly, altánky, či záhradné chatky. Každému vyhovuje niečo iné a každý má inú predstavu o oddychu od každodenných pracovných starostí. 

Medzi základné oddychové miesta patrí terasa. Je pomerne jednoduchá na zhotovenie a dá sa umiestniť prakticky kdekoľvek v záhrade. Veľkosť terasy si ľudia väčšinou prispôsobujú priestoru potrebnému na umiestnenie záhradného sedenia. Jednoduchý spôsob, ako dosiahnuť tieň na terase, je inštalácia prenosného slnečníka. Alebo umiestnenie terasy pod korunou stromu, ktorá v horúcich letných dňoch zabezpečí príjemnú klímu. Ďalším, no v našich končinách menej rozšíreným typom tienenia je pergola - poväčšine drevená konštrukcia, ktorej hlavnou úlohou je tienenie. Z tohto dôvodu je využívanie terasy limitované vhodným počasím, počas dažďa sa na otvorenej terase sedieť nedá. 

Aby sa terasa dala používať aj v nepriaznivom daždivom počasí, je potrebné postaviť nad ňou strechu, v tom prípade je už reč o altánku. Tu sa tiež ponúka možnosť jednoduchého a pomerne lacného riešenia v podobe plátenej plachty s trubkovou konštrukciou. Na občasné použitie je to vhodné, ale z dlhodobého hľadiska je táto voľba nepraktická a nevhodná. Najčastejšie sa môžme stretnúť s drevenými konštrukciami najrôznejších tvarov. Konštrukcia altánku sa dá prispôsobiť vašim požiadavkám, dá sa pripojiť ku existujúcej stavbe, plotu, či záhradnej chate. Veľkou výhodou je možnosť výstavby záhradného krbu, pece, aj zapracovanie pracovného pultu priamo do konštrukcie altánku. 

V poslednej dobe je najväčší záujem o tzv. záhradné chatky, domčeky. Tie sa rozdeľujú na dve základné kategórie. Prvou sú tzv. sezónne chatky, určené predovšetkým na využívanie od jari do jesene. Majú jednoduchú konštrukciu stien bez tepelnej izolácie, interiér je vybavený malou kuchynkou a priestorom na sedenie. Ich súčasťou je poväčšine malá terasa, alebo jednoduchý prístrešok, pod ktorým je umiestnený záhradný krb, alebo gril. Chatka poskytuje ochranu pred nepriaznivým počasím, teda nie len dažďom, ale aj vetrom. Druhou kategóriou sú celoročné chatky, ktoré sú konštruované tak, aby sa dali využívať aj v chladných zimných mesiacoch. Pri chatke býva umiestnená krytá terasa, ktorá poskytuje poväčšine o niečo väčší priestor ako interiér chatky. Chatka býva vybavená krbom, pecou, alebo kachľami, ktoré zabezpečia vykúrenie priestoru počas chladných dní, no zároveň môžu slúžiť na prípravu jedla. Niektoré chatky sú konštruované tak, aby v nich bolo možné v podkroví aj prespať a teda slúžia zároveň ako hosťovský domček. 

Výber najvhodnejšej oddychovej zóny je len na vás, každý človek potrebuje niečo iné, inak odpočíva. Niekto potrebuje miesto, kde si v pokoji prečíta knihu, iný potrebuje miesto na grilovanie a niekto zas priestor, kde sa môže stretávať s rodinou a priateľmi.  

FOTO: zdroj Facebook a Karol Cibulka

Autor: Karol Cibulka