Malá kúpeľňa

04.12.2019

Malé rozmery kúpeľne sú asi najväčším problémom pri rekonštrukcií. V minulosti boli štandardným zariadením kúpeľne umývadlo, vaňa a práčka, v mnohých prípadoch aj toaleta. Na kúpeľňu nikdy neboli kladené veľké nároky, hlavne nie v bytoch, či starších rodinných domoch. S podobným problémom sme sa stretli aj my. Kúpeľňa slúžila, svoj účel plnila, no po zakúpení sušičky na prádlo sa v nej už akosi nedalo hýbať. To nehovorím o spleti káblov na zapojenie práčky, sušičky, fénu, kulmy a iných spotrebičov. Toto bolo treba zmeniť. 

Na rad prišiel papier, ceruzka, meter. Po zameraní bolo rozhodnuté. Vaňu nahradí sprchový kút, ktorý je podľa nás praktickejší a zaberie menej miesta. Zhotovia sa dva pulty, jeden v ktorom bude umiestnené umývadlo a druhý, ktorý bude slúžiť prevažne ženám, veď musia mať svoj priestor. Pod pultom zároveň vznikne miesto na sušičku a skrinku, do ktorej môžme umiestniť pracie prášky, čistiace prostriedky a ostatné drobnosti.

Pustili sme sa do práce. Vybúrala sa vaňa, obnažili sa pôvodné rozvody vody, odpadu, elektroinštalácie. Staré obklady zo stien sme neosekávali, neodskakovali od steny a boli dobre nalepené. Z dôvodu vysoko umiestneného napojenia odpadu sme museli sprchový kút zdvihnúť o 10 cm oproti pôvodnej podlahe. Zároveň sa pripravili aj rozvody pre osadenie toalety, tam sme sa rozhodli použiť závesné WC a doriešiť sa muselo aj odvetranie kanalizácie. Vzhľadom na malé rozmery kúpeľne bolo potrebné riešiť aj odvetranie priestoru, prirodzené vetranie cez okno je riešiteľné počas leta, ale nie v zimnom období. Vlhkosť z kúpeľne mala v minulosti za následok plieseň v rohoch pod stropom. Odsávanie sme vyriešili ventilátorom DN 150, ktorý sa spúšťa automaticky podľa nastavenej vlhkosti.

Nasledovala inštalácia nových rozvodov vody, odpadu a elektroinštalácie. Hlavne pri elektroinštalácií bolo treba myslieť na rozmiestnenie zásuviek, vypínačov a rozmiestnenie svietidiel. Po dokončení rozvodov sme sa mohli pustiť do prípravy stien pod obklad, bolo treba vymurovať steny sprchového kútu, pulty a zdvihnúť podlahu sprchového kútu a výklenku určeného pre práčku.  Na pôvodné obklady sa naniesol adhézny mostík, ktorý zabezpečil podklady pod sieťku z lepidlom, teda vrstvu pod obklad. S nalepenými obkladačkami začala kúpeľňa konečne naberať finálny tvar.

Podľa výšky poslednej rady obkladu sa zhotovil sadrokartónový podhľad, do ktorého boli umiestnené zapustné LED svietidlá. Dokončil sa obklad, položila dlažba a mohli sme začať kompletovať zariadenie kúpeľne, osadiť umývadlo, nainštalovať vodovodnú batériu, poličky, nalepiť zrkadlá, osadiť radiátor, osadiť závesné WC namontovať svietidlá nad zrkadlá, namontovať vypínače, zásuvky a nakoniec umiestniť práčku a sušičku.

Teraz už zostávalo len zamerať skrinky pod pulty, skrinka pod umývadlo na uteráky a výsuvnú skrinku vedľa sušičky na pracie a čistiace prostriedky. Dvere na kúpeľni a na toalete sa zatiaľ nemenili, to sa bude realizovať v blízkej budúcnosti v rámci celého domu. Prispôsobili sme tomu len ukončenie obkladov pri zárubniach tak, aby bolo možné osadiť obložkovú zárubňu.